Muzikinės sėkmės formulė: misija neįmanoma?
Parašė Zaliukas· September 24 2014 11:42:48
Ar sunku jaunoms muzikos grupėms „prasimušti“ į populiariąsias scenas? Kas lemia tai, kad vieni muzikantai tampa žinomi, o kiti taip ir lieka grojantys tik sau ir draugams? Šiuos ir panašius klausimus sau kelia turbūt kiekvienas pradedantis lipti į sceną, pats vienas ar su grupe. Nors vyksta įvairūs jaunų grupių konkursai, festivaliai, neretai iš šalies gali atrodyti, kad sėkmę lemia tik atsitiktinumas ar pažintys.

Televizijos internete TV3 Play jaunų talentingų grupių ieškančios laidos „Muzikinis cechas“ prodiuseris Audrius Pakšys teigia, kad norint išgarsėti būtina ir sėkmė, ir talentas, ir juodas darbas, ir pažintys: „Visi keturi komponentai yra tikrai svarbūs. Kurio nors vieno stokodami mes trokštamo nepasieksim. Be to, dar reikia ir daug ištvermės bei sveikatos, norint įveikti iškylančias kliūtis kelyje į muzikinę sėkmę.“

Tam pritaria ir muzikos grupių vadybininkai Anatolijus Chudoba ir Mykolas Markauskas: „Reikia visko, bet pirmiausia geros, kokybiškos muzikos, kuri ateina tik iš sunkaus ir ilgo darbo. Be talentų, be sėkmingos vadybos, be kitų komponentų sėkmės nebus.“

Muzikantai supranta, kaip siekti populiarumo

Rodos, muzikinės sėkmės principus supranta ir patys muzikantai, dalyvaujantys TV3 Play „Muzikinio cecho“ laidose. „Mums visada sunkiausia buvo rasti žmones, su kuriais sutaptų požiūris į muziką, kurių entuziazmas neišblėstų po pusės metų“, – pasakoja ne vienus metus gyvuojančios grupės „Days of Eclipse“ nariai. „Kaip rodo kolegų pavyzdžiai, į didesnes Lietuvos scenas nėra sunku patekti. Tiesą sakant, čia mastelis toks nedidelis, kad dažnai skirtumas tarp „didžiųjų“ ir „mažųjų“ scenų yra menkas. Ta pati grupė vieną savaitgalį gali groti populiariame festivalyje, o kitą – mažame bare ar pradedančiųjų grupių konkurse“, – svarsto muzikantai.

„Išeiti groti į didesnes scenas nėra taip sunku, reikia tik geros idėjos, nes Lietuva labai maža ir tos geros idėjos labai greitai pastebimos. Tiesa, viskas prasideda nuo muzikos. Mums sunkiausia pačioje pradžioje buvo padaryti ją kokybišką. Bet pavyko. Taip pat suradome savo išskirtinumą – tai žmonėms patinka“, – sako vienos aktyviausių sparčiai populiarėjančios dainuojančių mimų grupės „Neteisėtai padaryti“ nariai.

Ne viskas taip paprasta

Vis dėlto realybė dažnai kiek kitokia ir ne tokia lengva. Muzikos verslo atstovai teigia, kad dažniausiai grupės neturi konkretaus veiksmų plano ir pamiršta, kad muzika nėra vien kūryba. Tai ir verslas. „Kalbant apie tai, kodėl nemažai grupių taip niekada ir neišpopuliarėja, gali būti daug priežasčių. Muzikantai mano, kad užtenka tik gerai groti ir „muzika kalbės už mus“, tačiau reikia labai daug dirbti ir su įvaizdžiu, su tuo, kaip grupė atrodo scenoje, virtualioje erdvėje ir panašiai. Dalis grupių apskritai per gerai apie save galvoja ir nesugeba savo muzikos įvertinti kritiškai. Dar daug kas baidosi žodžio „popsas“, bet viskas, kas populiaru, yra „popsas“, – tikina vadybininkai A. Chudoba ir M. Markauskas.

Tuo tarpu „Muzikinio cecho“ prodiuseris A. Pakšys mano, kad grupės per anksti pasiduoda nelygioje kovoje su pigia ir dažnai nekokybiška populiariąja muzika. „Kita vertus, Lietuva nedidelė šalis ir vien tik iš muzikos pragyventi sunku, pasaulį nustebinti su savo muzika kol kas nelabai galime“, – samprotauja A. Pakšys.

Visi sutaria, kad muzikantams ir jaunoms grupėms reikia daugiau pasitikėjimo savo jėgomis. „Reikia nusistatyti tikslą, apsišarvuoti kantrybe ir sunkiai dirbti, per anksti nepasiduoti“, – sėkmės formulę atskleidžia M. Markauskas ir A. Chudoba.

„Mes esam patys savo laimės kalviai. Norint, kad projektas taptų sėkmingas, reikia didelės iniciatyvos, eksperimentavimo, noro parodyti ką nors naujo, nematyto. Tik taip bus įdomu klausytojui. Dėl to ir sugalvojome kaip tik tokį atvirą laidos „Muzikinis cechas“ formatą, kuriame norinčios daugiau dėmesio sulaukti grupės gali parodyti ką turi geriausio, – pakeliui į muzikinę sėkmę“, – apibendrina laidos prodiuseris A. Pakšys.

Laidą „Muzikinis cechas“ galima žiūrėti televizijoje internete TV3 Play. Kiekvieną pirmadienį adresu www.tv3play.lt/programos/muzikinis-cechas pristatomi vis nauji muzikantai ir grupės.