Gediminas Jaunius: „Žinau, kas artimiausiu metu bus dvasininkų arbatėlių tema“
Žinomas televizijos laidų ir įvairių projektų prodiuseris Gediminas Jaunius puikiai pažįstamas ne tik pramogų pasaulio atstovams. Kažkada gyvenime Gediminui teko rinktis tarp vienuolyno ir muzikos. Nors pasirinktas kelias atrodo gerokai nutolęs nuo religijos, vyras ne kartą įvairiuose interviu yra sakęs, kad nutolti nuo savo širdies neįmanoma. Gediminas greta kitų darbų kuria ir veda laidas „Marijos radijuje“ ir domisi ne tik darbui būtinomis šou pasaulio naujienomis. Jį sudomino ir netrukus Lietuvoje pasirodysiantis garsaus režisieriaus, „Oskaro“ laureato Paolo Sorrentino („Didis grožis“) serialas „Jaunasis popiežius“, kuris pasaulyje jau dabar kelia daugybę diskusijų.
Pirmąjį istorijoje popiežių amerikietį seriale, kuris šiandien pristatomas Lietuvos auditorijai „Viaplay“ platformoje, vaidina aktorius Džiudas Lo (Jude Law). Jo kuriamas popiežiaus charakteris itin kontraversiškas ir kartais gerokai šokiruojantis.
Pradėjęs žiūrėti šį serialą Gediminas Jaunius sakė įsitikinęs, jog tai bus tikras desertas nemėgstantiems bažnyčios, tačiau, pasak jo, tai tik paviršutiniškas vertinimas: „Gali pasirodyti, jog gana lėkštai mėginama žongliruoti stereotipais apie dvasininkų uždarą gyvenimą ir erzinti dvasingesnį žiūrovą papiktinančiomis scenomis, o nemėgstantiems Bažnyčios tai tikras desertas - jų visų apkalbų ir įtarimų ekranizacija. Tačiau jei nesustotume ties šiuo slenksčiu, vėliau režisierius ima skleisti netikėtą pagrindinio herojaus charakterį, pastarasis gerokai sudėtingesnis ir pozityvesnis nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mano galva tai neabejotinai meno kūrinys - provokuojantis, žeidžiantis, erzinantis, nebijantis kvestionuoti net sakytum pačių neliečiamiausių dalykų“.
Kritikai ir žiniasklaida stebisi, kad serialo kol kas niekaip neįvertino dabartinis popiežius Pranciškus. Paklaustas kaip, jo manymu, į serialo pasirodymą reaguos bažnyčia Lietuvoje, G. Jaunius svarstė, kad reakcija gali būti griežta: „Būna atvejų, kai su Bažnyčios komunikacijos kryptis brėžiančiais asmenimis tenka padiskutuoti komunikacijos temomis ir dabar. Jei kas paklaustų, aš siūlyčiau pasinaudoti šia provokacija kaip proga griauti stereotipus, kuriais žongliruojama šiame seriale. Tačiau labai nenustebsiu jei reakcija apsiribos griežta pozicija, panašiai, kaip buvo Deno Brauno (Dan Brown) knygos „Da Vinčio kodas“ atveju - rekomenduos tikintiesiems negaišti laiko“.
Vis dėlto prodiuseris įsitikinęs, kad bus nemažai dvasininkų, kurie „Viaplay“ Lietuvoje pristatomą serialą pažiūrės. „Tikėtina, kad tai bus arbatėlių pokalbio tema, gal tik už uždarų durų. Juk bet kuris luomas reaguoja, kai patenka į dėmesio centrą, o čia ne tik provokuoja, bet dar ir labai meniškai tai daro, todėl ir padiskutuoti yra apie ką“, - sako G. Jaunius.
Tiesa, pats serialo režisierius provokacijas neigia. Paklaustas, kaip reaguotų, jei kiltų skandalas, P. Sorrentino atsakė: „Tai Vatikano problema, ne mano. Nors tai net ne problema. Jei jie pažiūrės serialą iki galo, supras, kad jis tik pripildo jų pasaulį smalsumo, sąžiningumo be jokio troškimo provokuoti“.
Publicistas ir scenaristas Aidas Puklevičius serialą „Jaunasis popiežius“ lygina ir su kitu intriguojančiu bei jau pamėgtu serialu - „Kortų namelis“, o popiežiaus personažą - su naujuoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu: „Gali jį žiūrėti vien dėl fone tiesiog tobulai pavaizduotos kasdienybės. Taip tobulai, kad fonas kartais ima veržtis priekin ir gožti pagrindinę liniją. O gali žiūrėti dėl jos ir baisėtis savotišku „House of Cards“ Laterano rūmuose. Ir spėlioti, kaži, ar taip viskas atrodytų, jeigu popiežiumi būtų išrinktas jaunas Donaldas Trumpas“.
No Comments have been Posted.